Sürdürülebilir Akıllı Şehirler

Broşür

Hizmetlerimizin detayları ve çalışma şeklimizle alakalı bilgiler için lütfen broşürümüzü indiriniz.

WSEIN TANITIM.PDF
10.848 KB
WSEIN EĞİTİM .PDF
5.295 KB
AKILLI KÖY.PDF
485 KB
GÖKHAN YILDIRIM - WSEIN Başkan
YAVUZ SELİM YILDIZ - WSEIN Koordinatör

SİZE YARDIMCI OLMAK İÇİN HAZIRIZ

Danışmak istediğiniz konular için lütfen bizimle iletişime geçin

BM Sürdürülebilirlik Hedefleri

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilirlik Hedefleri, gelecek nesiller için yaşamı sürdürülebilir biçimde iyileştirmek için bugünden doğru seçimler yapmayı sağlayacak 17 maddeden oluşuyor. 17 Hedef; iklim değişikliği, küresel ısınma, hızlı kentleşme ve yoksulluk gibi dünyamızın karşı karşıya olduğu ağır zorlukların bazılarını çözümlememiz için ortak bir plan ve gündem oluşturuyor.

DSEIN- Sürdürülebilir Akıllı Şehirler İnisiyatifi olarak biz, belirlenen 17 hedeften beşini pozitif katkılar sağlayarak daha ileriye taşıyabileceğimiz hedefler olarak benimsiyoruz. Bu hedefler doğrultusunda fikir alışverişi ortamı oluşturma (konferans, forum vb.), analiz ve araştırma geliştirme, proje ve danışmanlık hizmeti vermek gibi çeşitli faaliyetleri sürdürüyoruz.

No: 11 Sürdürülebilir Şehirler ve Toplumlar

Güvenli, erişebilir, yaşanabilir ve katılımcı kentler yaratmak

No: 07 Erişebilir ve Temiz Enerji

Uygun fiyatlı, erişebilir ve temiz enerji hizmetleri sağlamak

No: 09 Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı

Bilimsel araştırma ve yenilikleri destekleyerek sürdürülebilir endüstrilere yer açmak

No: 17 Amaçlar İçin Ortaklıklar

Ortak hedefler için ulusal ve uluslar arası işbirlikleri geliştirmek

Sürdürülebilir Akıllı Şehirler

Dünya üzerindeki birçok şehir kentsel ve küresel sorunlar ile mücadele etmek için sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda strateji ve politika üretme faaliyetleri gerçekleştiriyor. Başta ulaşım, çevre, enerji ve toplum olmak üzere birçok alanda kapsamlı, periyodik ve katılımcı yöntemler ile kararlar alınıyor ve çalışmalar yürütülüyor.

Viyana 2025

Dünyanın en yaşanabilir kenti seçilen Viyana, şehir gelişiminde sürdürülebilir akıllı şehircilik ekseninde adımlar atıyor. Viyana 2025 şehir planında kentsel gelişim için belirlen hedefler;

Viyana, yalnızca ekolojik değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal olarak da sürdürülebilir olan bir kentsel hareketlilik politikası benimsiyor. Özel araç kullanımını azaltarak yaya, bisiklet ve toplu taşıma kullanımlarını daha da artırmayı hedefliyor.

Bu ulaşım modları; şehirde uzun vadeli yatırıma dayandığı için ekonomik, sosyal standartlara bakılmaksızın tüm vatandaşlara hareketlilik sağladığı için sosyal, doğal kaynakların korunmasına ve akıllı kent yaratılmasını sağladığı için ekolojik olarak sürdürülebilirdir.

Viyana şehrinin gelişiminde açık ve yeşil alanların önemli bir rolü vardır. Günümüzde açık ve yeşil alanlar kentsel altyapı görevi görmesi nedeniyle kentlerde merkezi bir alan elde ediyor.

Viyana’nın açık alan planlaması kentsel şehir manzaralarının sürekli gelişimi, günlük yaşam içim yeşil alan ihtiyacı ve bir altyapı unsuru olarak yeşil ve açık alanların geliştirilmesi üzerine kuruludur.

Viyana’nın 2025 yılına kadar 120.000’e yakın konut birimi için yer sağlanması gerekmektedir. Viyana kenti canlı şehir konseptini geliştirmek için küçük müdahaleler ve iyileştirmeler ile daha fazla işlevsel yoğunluk yaratmayı amaçlıyor.

Bu sadece yeni binalar için daha az arazi tüketimi anlamına gelmez, aynı zamanda yakın çevrede çevre dostu ulaşım modlarını destekleyen kısa mesafeler ve çok sayıda tesis anlamına gelir.

Bunu yaparken düşük enerji ve pasif ev standartları deneyimine dayanarak, konut sakinlerinin ekolojik ayak izini azaltmaya katkıda bulunan mahalle ve mahalle yapıları geliştirmeyi hedefler.

Viyana Enerji Dağılım Grafiği

plaNYC 2030

New York kentinin 2030 yılı kentsel gelişim hedefleri;

Plan, neredeyse her New Yorklu’nun 2030’a kadar bir parka 10 dakikalık yürüme mesafesinde yaşamasını sağlamak için üç ana yaklaşım geliştiriliyor.

Küresel ısınma emisyonlarını % 30’dan fazla azaltmak için 4 alt hedef belirleniyor;